Objawy - nadcisnienie-tetnicze

Nadciśnienie tętnicze

objawy.org.pl
nadciśnienie tętnicze - leczenie

 

Leczenie nadciśnienia tętniczego składa się z dwóch zasadniczych elementów: odpowiedniej diety oraz stosowania przepisanych przez lekarza leków. Dodatkowo eksperci zalecają zmniejszenie masy ciała (schudnięcie, ponieważ większość osób z nadciśnieniem cierpi na nadwagę bądź otyłość), unikanie sytuacji stresowych oraz skłaniających do śmiechu. Przede wszystkim osoby, które chorują na nadciśnienie muszą radykalnie ograniczyć spożywanie soli, alkoholu, kawy i napojów energetycznych. Powinny również zapoznać się z różnymi technikami odprężającymi i relaksującymi. Koniecznością jest też odstawienie leków, które mogą powodować nadciśnienie.

 

Leczenie lekami

Oprócz wyżej wymienionych zaleceń, bardzo często osoby cierpiące na nadciśnienie muszą przyjmować odpowiednie leki. Zwykle stosuje się je, gdy inne metody zawiodą i jest to jedyna możliwość zmniejszenia nadciśnienia. Bardzo często są one wykorzystywane w sytuacjach niebezpieczeństwa uszkodzenia serca, nerek lub też udaru mózgu czy też zawału serca. Choć obecnie na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele różnych leków, to specjaliści zalecają tylko niektóre z nich. Dodatkowo leczenie lekami powinno przebiegać według stopniowego planu.

I stopień zalecany jest dla osób po sześćdziesiątym roku życia. Wówczas stosuje się leki moczopędne (diuretyki). U osób młodszych wykorzystywane są beta-adrenalotyki. Niekiedy z powodów zdrowotnych osobom starszym przepisuje się beta-adrenalotyki, natomiast młodszym diuretyki.

II stopień następuje w momencie, gdy po stosowaniu wyżej wspomnianych leków, nie widać żadnej poprawy. W takich sytuacjach lekarze dobierają kolejne leki.

III stopień- jeżeli dwa różne leki w zadowalający sposób nie obniżają ciśnienia tętniczego krwi, to wówczas łączy się trzy różne leki.


Pozostałe tematy: